21KH00QXUK-16GB
Login for pricing
In stock
Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E)/12T, P-core 2.1/4.6GHz, E-core 1.5/3.4GHz, 12MB, 16GB SO-DIMM DDR5-5200, 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe, 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC, Intel UHD Graphics, Wi-Fi 6 802.11ax 2x2 + BT5.2, FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
  • Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E)/12T, P-core 2.1/4.6GHz, E-core 1.5/3.4GHz, 12MB
  • 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC
  • 16GB SO-DIMM DDR5-5200
  • 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
  • Intel UHD Graphics
  • Windows 11 Pro
More Information
Display 16" 1920 x 1200 pixels
Processor Intel Core i5
Storage 256GB SSD
Internal memory 16GB
SKU 21KH00QXUK-16GB
EAN 5059902191991
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
Product Family ThinkBook
Take your collaboration to new levels
- 16″ business laptop, certified Intel® Evo™ with up to vPro® Essentials (select models)
- Speedy responsiveness with all-day battery life
- Zero-touch login with infrared (IR) camera & Windows Hello
- Highly reliable with military-grade durability testing & checks
- Redesigned ergonomic keyboard & large display options
- Ideal for data collection, creative work, & team collaboration
Design
Colour nameArctic Grey
Product typeLaptop
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC)
Form factorClamshell
Product colourGrey
Display
HD typeWUXGA
Panel typeIPS
LED backlightYes
Display brightness300 cd/m²
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display diagonal40.6 cm (16")
Anti-glare screenYes
RGB colour spaceNTSC
Colour gamut45%
Native aspect ratio16:10
Processor
Processor generation13th gen Intel® Core™ i5
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache12 MB
Processor modeli5-13420H
Processor boost frequency4.6 GHz
Processor cores8
Processor threads12
Motherboard chipsetIntel SoC
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel® Core™ i5
Processor base power45 W
Maximum turbo power95 W
Efficient-core Max Turbo Frequency3.4 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency4.6 GHz
Performance cores4
Efficient cores4
Memory
Memory form factorSO-DIMM
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR5-SDRAM
Memory clock speed5200 MHz
Memory slots2x SO-DIMM
Maximum internal memory64 GB
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity256 GB
SSD interfacePCI Express 4.0
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsSD
Total storage capacity256 GB
Total SSDs capacity256 GB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyIntel® UHD Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelIntel® UHD Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerIntel
Audio
Audio chipRealtek ALC3287
Number of microphones2
Number of built-in speakers2
Speaker power2 W
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Front camera resolution1920 x 1080 pixels
Privacy cameraYes
Privacy typePrivacy shutter
Front camera HD typeFull HD
Infrared (IR) cameraYes
Windows HelloYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Ethernet LANYes
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
WWANNot installed
Antenna type2x2
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
USB Sleep-and-ChargeYes
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Combo headphone/mic portYes
Thunderbolt 4 ports quantity1
Intel® Thunderbolt 4Yes
Performance
Motherboard chipsetIntel SoC
Keyboard
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadYes
Keyboard backlitYes
Keyboard languageUK English
Software
Operating system architecture64-bit
Trial softwareOffice
Operating system installedWindows 11 Pro
Technical details
Form factorClamshell
Product colourGrey
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Battery capacity71 Wh
Power
AC adapter power65 W
AC adapter frequency50/60 Hz
AC adapter input voltage100 - 240 V
Security
Cable lock slot typeKensington
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Fingerprint readerYes
Cable lock slotYes
Windows HelloYes
Trusted Platform Module (TPM) version2.0
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)5 - 43 °C
Operating relative humidity (H-H)8 - 95%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Maximum shipping altitude3048 m
Weight & dimensions
Width356 mm
Depth253.5 mm
Height17.5 mm
Weight1.7 kg
Other features
On-board graphics cardYes
Anti-glare screenYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL Intel® Core™ i5 i5-13420H Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Grey
Bestseller
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL Intel® Core... Login for pricing
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1240P Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 (Intel) Int... Login for pricing
Apple MacBook Air 2022 13.6in M2 8GB 500GB - Silver Apple MacBook Air 2022 13.6in M2 8GB 5... Login for pricing
Apple MacBook Air 2022 13.6in M2 8GB 500GB - Starlight Apple MacBook Air 2022 13.6in M2 8GB 5... Login for pricing
HP Pro x360 435 G10 AMD Ryzen™ 5 7530U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3") Touchscreen Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
Hot Product
HP Pro x360 435 G10 AMD Ryzen™ 5 7530U... Login for pricing
Samsung Galaxy Book4 Business 15.6" Core 7 16GB 512GB Win 11 Pro