DS75-450WH2-OS
Login for pricing
In stock
Gas Spring Single Monitor Arm with VESA 75x75 and 100x100
  • Heavy-Duty Pole-Mounted Single-Screen Gas Spring Monitor Arm
  • Quick-Release VESA Plate: for easy installation and removal
  • Built-in Spring Tension Mechanism: for perfect weight adjustments
  • Installs from Top Side: installs entirely from above the desk surface
  • Cable Management: keeps everything organized
More Information
SKU DS75-450WH2-OS
EAN 5059902191410
Manufacturer Origin Storage
Availability In Stock
Product Videos View Video
Mounting
Maximum weight capacity (per display)16 kg
Minimum screen size43.2 cm (17")
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Maximum weight capacity32 kg
Maximum screen size88.9 cm (35")