MTW405-2000
Login for pricing
In stock
| Megapixel (approx.) | 64 MP |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| SKU | MTW405-2000 |
| EAN | 0850022203879 |
| Manufacturer | Owl Labs |
| Availability | In Stock |
ENGAGING HYBRID COLLABORATION – NOW IN 4K
AWARD-WINNING INTELLIGENCE
ENTERPRISE FEATURES
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Charcoal |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 72 dB |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Charcoal |
| Number of cameras | 1 |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video formats supported | MJPG, NV12 |
| Supported video modes | 360p, 720p, 1080p, 1440p, 2160p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 2.5 m |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| File formats | |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Focus adjustment | Auto |
| Focal length range | 300 - 3000 mm |
| Horizontal field of view | 360° |
| Effective sensor resolution | 64 MP |
| Vertical field of view | 55° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -36 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 8 |
| Security | |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Computer system | |
| Processor family | Snapdragon |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Linux |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Processor model | QCS8250 |
| Computer case | |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.6 A |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | 20 V |
| DC output current | 3 A |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 116 mm |
| Depth | 116 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package weight | 2.27 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 460 mm |